Go Back  PPRuNe Forums > PPRuNe Worldwide > Nordic Forum
Reload this Page >

Wider?e: slutten p? 7/7 16.juli?

Wikiposts
Search

Notices
Nordic Forum It smells a bit of snow and ice and big hairy vikings chasing lusty maidens around after lots of mjød and loud partying. Forum languages are Svenska, Dansk, Norsk & English.

Widerøe: slutten på 7/7 16.juli?

Thread Tools
 
Search this Thread
 
Old 16th March 2008 | 14:31
  #1 (permalink)  
Thread Starter
 
Joined: May 2000
Posts: 158
Likes: 0
From: Norway
Widerøe: slutten på 7/7 16.juli?

Leser følgende pressemelding fra NF med interesse:
http://flyger.no/vis_artikkel.php?id=264


Pilotene i Widerøe blir personlig ansvarlig ovenfor myndighetene dersom de fortetter å fly 7 dager i strekk (med kun "V18") etter 16.juli? Har jeg forstått dette riktig?
Cloud surfer is offline  
Reply
Old 16th March 2008 | 18:30
  #2 (permalink)  
 
Joined: Aug 2007
Posts: 734
Likes: 0
From: @ some hotel far away from everything
Nå er 16. juli fastsatt dato i Norge for Q-parten. Hvis man ikke klarer å innfinne seg innen da så kan man søke Samf.departementet om utsettelse inntil 2md, og deretter kan man søke EU/JAA om utsettelse inntil 6md.

Nå må det nevnes at Subpart Q er minste fellesnevner når det gjelder tjenestetidsbestemmelser, og at det er anbefalt at land som har bedre/strengere/ikke fullt så liberale bestemmelser gjerne må bruke de så lenge de ikke underskrider Q. Det er jo vel og bra, men en anbefaling er nettopp det. En anbefaling. En god tanke, men ikke et påbud, så da kan man fort tenke seg hva som kommer til å skje....

At man ikke skal belastes for landinger utover 6 sier litt om hvor fokuset i denne teksten er; short-haul low-cost innad i Europa. Man kan fly 6 landinger, og om nødvendig kan man ta en tur til for f.eks. ferry elelr repositiong flight, så lenge timene er ok. Longhaul blir et ikke-tema siden de stort sett flyr A-B og ikke blir berørt av de 6 landingene. Kortbane-operasjonen i Norge derimot, blir den tapende part i dette. Med 8 landinger om dagen som man idag får belastning for omgjort til 6 belastede og resten fritt vilt kan medføre noen endringer i progammering av besetninger. I teorien iallefall. Faktum er at 7/7 fungerer veldig godt, og det virker som både piloter og ledelse er godt fornøyd med dette velprøvde systemet. Lukter det søknad om dispensasjon? Håper da det. Tiden vil vise.
Guttn is offline  
Reply
Old 17th March 2008 | 03:13
  #3 (permalink)  
Thread Starter
 
Joined: May 2000
Posts: 158
Likes: 0
From: Norway
Så om jeg skjønner deg rett, så er en nasjonal dispensjasjon fortsatt en mulighet selv om slaget om lovendring er tapt?

Fra NF's pressemelding:
Når det gjelder forslag til løsning for de foreninger som har mer enn 5 dagers arbeidsblokker så kom den også fra NF, men den ble samkjørt med en del selskaper som blir berørt. Tanken var at dersom både NF og selskapene var enig om en felles løsning så ville man ha en mye sterkere sak enn om alle foreslo hver sin divergerende løsning. Dette innspillet avstedkom en diskusjon mellom Luftfartstilsynet og Samferdselsdepartementet om det var mulig å ta vårt forslag direkte inn i norske bestemmelser eller om det måtte gjøres som en søknad om avsteg i det enkelte tilfelle. Ved hjelp av et av selskapene ble dette brakt helt opp på departements nivå. Men til slutt torde ikke norske myndigheter å ta det direkte inn. Etter det vi har grunn til å tro, skyldes dette motstand fra de danske og svenske tilsynsmyndighetene.
Spørsmålet da, dersom det skulle bli gitt dispensasjon, er hvilken regler utenlandske selskap (foreksempel DAT) som opererer i Norge må følge? Og hvordan vil norske dispensasjoner fra EASA påvirke WF rutene som går til EASA land uten dispensasjon?
Cloud surfer is offline  
Reply
Old 17th March 2008 | 07:46
  #4 (permalink)  
 
Joined: Aug 2007
Posts: 734
Likes: 0
From: @ some hotel far away from everything
Ikke sant. Og det er her det blir litt mere tungvint. Tanken/ønsket var, som jeg har skjønt det fra NFs side, at de respektive landene i det skandinaviske tilsynskontor skulle ha en felles plan rundt dette. Norge var faktisk mer imot de nye regelene enn våre naboer, nettopp pga dialoger med WF angående 7/7 systemet. Men samtidig skal systemet være likt for alle, dvs at som du sier Cloudsurfer, så burde vel da f.eks. DAT kunne bruke samme system hvis det gagner dem. Men nå er kanskje WF i en litt sær situasjon når det gjelder nettopp dette pga at det er veldig mange landinger pr pilot pr dag, og den som har flydd litt vet at det krever en god slump konsentrasjon å fly 8 approacher og landinger/missed appr på en arbeidsdag - ikke minst når flightene ofte er under 20min

En liten utsettelse er en mulighet. Dispensasjon tar nok lengre tid. Skulle gjerne hatt med noen av de som har klekket ut dette arbeidstidsystemet en hel arbeidsblokk i på vinterstid på klapp Kanskje de hadde sett en litt annen virkelighet
Guttn is offline  
Reply
Old 17th March 2008 | 17:10
  #5 (permalink)  
 
Joined: Mar 2007
Posts: 69
Likes: 0
From: Norway
Hvordan vil dette Subpart Q påvirke arbeidsstokken i selspene? Vil de trenge fler folk?
toffy is offline  
Reply
Old 17th March 2008 | 18:08
  #6 (permalink)  
 
Joined: Aug 2007
Posts: 734
Likes: 0
From: @ some hotel far away from everything
Toffy, både ja og nei. De selskapene som allerede flyr pilotene sine på nærmest maksimal tjenestetid pr år vil nok ikke merke den store forskjellen. De som ikke gjør det får større slingringsmonn og kan bruke pilotene enda mere. Men som tidligere nevnt så er det anbefalt at de landene som har strengere krav enn sub Q kan bruke de. Sub Q er nok mest myntet på stadige utvidelser av EU området mot øst, og innbefatter nå endel tidligere østblokkland, som ikke nødvendigvis har så strenge bestemmelser når det gjelder crew. For de pilotene så er nok Q en stor lettelse. Og så er det industrial agreements mellom de respektive foreningene og flyselskapene.

Gut feeling; ja jeg tror at det kommer til å trigge flere ansettelser i et allerede utvidende marked.
Guttn is offline  
Reply

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service

Copyright © 2026 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.